Antalyada ekmeğe zam geldi

Yeni fiyatlar ATSO meclisinden geçerken pide zammı Ramazan ayı başından itibaren ekmek zammı ise 15 Mayıs'tan itibaren uygulanmaya başlanacak.  Antalya'da ekmek ve pideye zam geldi Antalya Ticaret ve Sanayi Odası ekmeğin kilogram fiyatının 5 TL'den 6,25 TL'ye yükseltildiğini açıkladı. 240 gramlık ekmeğin fiyatı ise 1,5 TL oldu.
Bu haber 2019-05-01 08:16:20 eklenmiş ve 86 kez görüntülenmiştir.

ATSO'nun Nisan ayı meclis toplantısı Meclis Başkanı Süleyman Özer başkanlığında, Yönetim Kurulu Başkanı Davut Çetin'in Ankara'da olması dolayısıyla Başkan Yardımcısı Cihangir Deniz, yönetim kurulu ve meclis üyelerinin katılımıyla yapıldı. Ekmek fiyatlarına zam talebinin görüşüldüğü meclis toplantısını, Antalya Fırıncılar Odası yönetim kurulu üyeleri de izledi.

 

Fırıncı, un fabrikalarının desteklemesiyle ayakta duruyor" 

İstedikleri teklifin onaylanmama nedenini bilmediğini belirten İnce, "Nedeninin hiçbir zaman soramıyorsunuz, söylemiyorlar da. Bizim bütün girdilerimiz en düşük yüzde 40, en yüksek yüzde 70. Ortalaması yüzde 55. Bizim kilogramını 7.50 TL isteme nedenimiz, girdilerimizin yüksek olması. Ben girdilerim oranında zam istersem, yüzde 65 istemem lazım. Biz ortalamasını aldık, ortalaması da yüzde 55. Fırıncı, un fabrikalarının desteklemesiyle ayakta duruyor" diye konuştu. 

İnce fiyatlardan memnun olup olmadıklarının artık bir şeyi değiştirmeyeceğini belirterek "Ama 6 ay sonra 40-50 tane fırın kapandığında yöneticilerimiz ve halkımız bunu görür ama iş işten geçer" diye konuştu. 

 

 

Yönetim Kurulu Başkan Vekili Cihangir Deniz, yüksek girdi maliyetlerine rağmen, aylardan beri ekmek fiyatlarının sabit tutulduğunu belirterek, "Ekmekte kullanılan un, maya doğrudan sağlıkla ilgilidir. Devlet kaliteyi kontrol etmeli, adil rekabeti sağlamalıdır. Kaliteye bakmadan fiyatla oynarsanız, halkın sağlığını riske atmış olursunuz. Ankara'da ekmek fiyatına zam yapılmıştır, bütün Türkiye'de ve Antalya'da da zam kaçınılmazdır. Bugün azami fiyat tarifesi meclis gündemimizdedir. Komitemiz kilogram fiyatının 5 liradan 6 lira 25 kuruşa çıkmasını teklif etmiştir. Yönetim kurulumuz bu teklifi uygun görmüştür. Meclis onayına sunduk" dedi.

YENİ FİYATLARI MECLİS ONAYLADI

Deniz'in konuşmasının ardından hem ekmek hem de Ramazan pidesiyle ilgili ATSO 7'nci Ekmek, Un ve Unlu Mamuller Meslek Komitesi'nin, yönetim kurulu tarafından da onaylanan yeni fiyat teklifleri meclis tarafından oylandı. Hem ekmek hem de pide fiyatlarıyla ilgili yeni fiyat teklifleri meclis üyeleri tarafından kabul edildi. Buna göre, ekmeğin azami kilogram fiyatı 5 TL'den 6,25 TL'ye yükseltildi. Ekmeğe yapılan zam 15 Mayıs tarihinden itibaren Antalya il genelinde uygulanmaya başlanacak. Yeni fiyat tarifesinde katkısız ekmek endüstriyel üretim 240 gram 1,5 TL, katkısız ekmek endüstriyel üretim 280 gram 1,75 TL, katkısız odun ekmeği 240 gram 1,75 TL, katkısız odun ekmeği 280 gram 2 TL oldu. Ramazan pidesi ise 300 gram 3 TL olarak belirlendi.

'TALEBİMİZ 7,5 LİRAYDI'

Bugün gelinen noktada ekmek fiyatıyla ilgili 9 aydır haklı bir mücadele verdiklerini belirten fırıncı esnafı ve ATSO Yönetim Kurulu Üyesi Murat Totoş, "9 aydır ham madde girdilerine gelen zamlar yüzde 50-80 arasında değişiyor ve maliyetlerimizi ciddi oranda artırdı. Tabii ki halkın ucuz ekmek yemesini istiyoruz ama biz ekmek girdimizdeki 9 aydaki artışlarla ilgili sabırla bekledik, devlet sübvanse sağlasın diye ama ciddi bir kan kaybı oldu. Bu aldığımız kilogram fiyatı 6,25 TL aslında bizim talebimiz değil, para kazanmamız da söz konusu değil, sadece maliyetimizi karşılıyor. Normal talebimiz kilogram fiyatının 7,5 lira olmasaydı. Herkese söylüyoruz; öldük bittik, kimse dinlemedi. En azından şimdi batmayacağız, zarar etmeyeceğiz diye düşünüyorum" dedi.

ETİKETLER : Antalyada ekmeğe zam geldi
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Gündem haberleri
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
kadınlara evde iş imkanı|İş İmkanları|internetten ek iş imkanı
© Copyright 2013 isimkanlari.net. Tüm hakları saklıdır.